Lada Samara

Lada Samara Baltic - "Made in Finland"

Vozy Samara se poměrně úspěšně prodávaly ke konci 80. let a začátkem 90. let i na západních trzích. V jednotlivých zemích se navíc dovozci snažili zatraktivnit nabídku různými akčními modely, které však byly doupravovány vždy přímo dovozcem.

Po několika letech prodeje prakticky stejných modelů se objevily vozy s přímým vstřikováním, avšak prodejci v západních zemích spíše očekávali zcela nový model. Nový model s označením 2110 byl sice ve fázi příprav dokonce již na samém začátku 90. let, do výroby se však během první poloviny 90. let stále nedostal.

Zřejmě z tohoto důvodu došlo k dohodě o výrobě Samary s označením "Baltic" v montážním závodě ve Finsku, ve kterém se mimo jiné v té době montovaly i vozy Saab.

"Baltic" se vyráběl ve dvou stupních výbavy a byl určen výhradně pro západní trhy /Něměcko, Norsko, Finsko apod./. Baltic se dodával pouze v jedné verzi karoserie, a to jako pětidvéřový hatchback.

Skelet karoserie zůstal beze změn, nové však byly u verze Baltic GL nárazníky v barvě karoserie. V předním nárazníku byla navíc integrována kulatá světla do mlhy, v zadním nárazníku byla nově umístěna SPZ, přičemž původní prostor pro SPZ mezi spodní hranou víka zavazadlového prostoru a horní hranou nárazníku /mezi zadními světly/ byl zaslepen. Baltic též dostal novou masku chladiče. Ke zvýšení bezpečnosti též přispěly boční výztuhy dveří.

Hlavních změn se dočkal především interiér. Zcela nová byla sedadla a čalounění dveří. Zajimavě se podařilo vyřešit přepracování přístrojové desky. Její spodní část s výdechy větrání, ovládacími prvky topení a spínačem světel byla převzata z původní verze, zcela nová však byl horní část přístrojové desky, do které byl opět zasazen původní tachometr a ostatní kontrolky. Zcela nový byl volant s airbagem.

Vůz byl navíc nabízen v několika metalických barvách.

Baltic byl podle mého názoru nejzdařilejším provedením Samary všech dob. Tento vůz byl jistě kvalitnější, vzhledově atraktivnější a v neposlední řadě bezpečnější než předchozí model.